737 469 128
dietetykainsulinka@gmail.com
Instagram

Owsianka, czyli wyrzut insuliny na własne życzenie


Owsianka jest reklamowana jako idealny posiłek na śniadanie, jako samo dobro, które możemy dostarczyć organizmowi w godzinach porannych. Czy słusznie? Odpowiedź brzmi ... to zależy.

owsianka

Kilka łyżek płatków owsianych błyskawicznych, zalanych mlekiem, z dodatkiem łyżeczki miodu, rodzynek a do tego nektarynka lub bananem - FIT i zdrowo ? Niekoniecznie.

Zboża, mleko, miód, rodzynki i słodki owoc to bomba węglowodanowa - 5 łyżek płatków, szklanka mleka, jeden owoc, i łyżeczka miodu i rodzynek dostarczy nam około 100g węglowodanów, 15.3 g białka i ok 8g tłuszczów (z mlekiem 2%). TAKI POSIŁEK TO WYRZUT INSULINY NA WŁASNE ŻYCZENIE !

Ogromna ilość węglowodanów, wysoki indeks glikemiczny potraw oraz wysoki ładunek glikemiczny posiłku sprawia, że nasz organizm zamiast mieć energię do działania zacznie walkę z nadmiarem cukrów. Często po takiej owsiance czujemy się ospali, zmęczeni, nie mamy siły ani ochoty nic robić, a przecież czeka na nas cały dzień pracy.

Oczywiście, nie możemy powiedzieć, że płatki owsiane są całkowicie bezużyteczne i nie są też niezdrowe. Jest m.in. źródłem wielu witamin i minerałów. Sekretem jest umiejętne ich połączenie w posiłku z innym pokarmem, tak, aby pomóc sobie, a nie zaszkodzić.

JEŚLI NIE CHCESZ REZYGNOWAĆ Z OWSIANKI - NIE MUSISZ. Nadchodzę z pomocą i pomysłem na jej modyfikację.

Przepis na 1 porcję. Czas przygotowania 10 minut.

Płatki owsiane górskie 4 łyżki (ok. 40g)
Mleczko kokosowe 6 łyżek (ok. 60g)
Woda niegazowana pół szklanki
Ulubione orzechy lub masło orzechowe ( 1 łyżka)
Czekolada gorzka ( 1 kostka, starta)
Garść owoców z niskim indeksem glikemicznym np. malin Opcjonalnie cynamon

Przepis identyczny jak przepis na tradycyjną owsiankę - do garnuszka dajemy mleczko kokosowe, wodę i wrzucamy płatki owsiane górskie, zagotowujemy - dodajemy cynamon. Przekładamy do miseczki, dodajemy orzechy lub masło orzechowe, owoce i startą czekoladę.

PORCJA TAKIEJ OWSIANKI DOSTARCZY NAM 10g białka, 22g tłuszczów i 39g węglowodanów