737 469 128
dietetykainsulinka@gmail.com
Instagram

Dlaczego mam IO?


Wszystkie przyczyny insulinooporności nie zostały jeszcze zbadane. Jednak IO jest uważane za plagę i "chorobę" XXI wieku. Nie jest do końca uważane za jednostkę chorobową, ale za część zespołu metabolicznego (zaburzenia gospodarki węglowodanowej), które często występują w bonusie z PCOS, niedoczynnością tarczycy, hashimoto, miażdżyca, cukrzyca typu 2, hemochromatoza, otyłość i nadwaga, i innymi chorobami. Czasami IO występuje pierwsze i może być przyczyną powstawania wymienionych wyżej chorób, a czasem jest odwrotnie i IO jest diagnozowane później.

IO jest również warunkowane przez czynniki środowiskowe i genetyczne - możliwe, że zalążki IO towarzyszyły nam już od najmłodszych lat, ale czasami sami "pracujemy" sobie na rozwój IO w naszym organizmie.

zelki

Więc... co mogło doprowadzić do tego, że MAM IO?

DIETA ! Zarówno ta z zawyżoną kalorycznością jak i diety cud typu 1000 kcal - kiedyś bardzo modne, a dziś podejrzewane za bycie jednym z czynników powodujących problemy z tarczycą i gospodarką węglowodanową. Często płacimy teraz za nasze dietetyczne grzechy i modne diety z przeszłości...

KANAPOWE ŻYCIE, czyli brak aktywności fizycznej. Wielu z nas wykonuje pracę siedzącą, po pracy oglądamy TV albo siedzimy przed komputerem, idziemy coś zjeść "na miasto" lub kawę z koleżanką, gdzie w efekcie... również siedzimy.

ZŁA HIGIENA SNU! Chodzimy spać późno, niezgodnie z rytmem dobowym - druga w nocy to niestety bardzo zła pora, aby udać się spać. Należy też pilnować, aby przed snem trzymać się z dala od ekranów telefonów, komputerów czy TV. Ważna jest też jakość snu i czas, który powinien wynosić ok. 7 godzin.

STRES, STRES!!!!! Stres jest podejrzewany za powodowanie wielu chorób cywilizacyjnych. Jest nieunikniony przy naszym trybie życia (jak nie zdenerwować się w korku albo wysłuchać uwag szefa ze spokojem?), dlatego warto znaleźć coś co nas odstresuje - czytanie książek, praca w ogrodzie, sport czy malowanie paznokci. Cokolwiek, co sprawi, że kłopoty bieżącego dnia odejdą w niepamięć i zrelaksujemy się chociaż na chwilę. Każdego dnia należy znaleźć czas dla siebie, nieważne czy będzie to 20 minut czy 2 godziny.

Nie da się wygrać z IO nie zmieniając swojego trybu życia czy diety. Niezbędna będzie również stała opieka lekarza specjalisty i eliminacja czynnika, który powoduje u nas największy stres. TYLKO połączenie tych działań jest w stanie zatrzymać rozwój IO i polepszyć nasze wyniki badań.